אין בעל עסק או חברה שאינו שואף, פועל ומייחל להצלחה, אולם כידוע האתגרים רבים. השוק הדינאמי והמשתנה בישראל ובחו”ל, התחרות העזה בענפים השונים, שינויים תדירים בתחומי הטכנולוגיה, המוצרים והשירותים – כל אלו ועוד מצריכים מענה תמידי ושוטף. על מנת לייצב את העסק או החברה במים הסוערים של המשק ולהביא אותם לשגשוג והצלחה, יש להיעזר לא פעם בייעוץ חיצוני ואובייקטיבי מטעם אנשי מקצוע מנוסים. כאן נכנסים לתמונה יועצים עסקיים.

הסטטיסטיקה במשק הישראלי אינה טובה במיוחד, ומראה כי חלק גדול מהעסקים שנפתחים אינם שורדים את השנים הראשונות לפעילותם. גם עסקים שכבר צברו ותק נתקלים באתגרים ובקשיים שיש לתת להם מענה נכון, ולא פעם יש צורך לבצע שינויים, לתקן ליקויים, ליצור אסטרטגיה נכונה ומדויקת יותר, ובכלל לקבל תמונה מהימנה של מה שקורה בחברה מבחינה פיננסית, תפעולית, שיווקית ועוד. תפקידו של יועץ עסקי הוא לסייע לבעלי עסקים וחברות במשימות אלו, כאשר הסיוע מבוסס על מספר שלבים מרכזיים ותכניו משתנים כמובן בין עסק לעסק. יחד עם זאת, השורה התחתונה והמטרה הסופית של הייעוץ העסקי היא להגדיל את הרווחיות בחברה ואף את המחזור שלה. 

יש לציין כי בישראל פועלים לא מעט יועצים עסקיים הנבדלים זה מזה בהכשרתם ובהשכלתם, בתחומי מומחיותם ובניסיונם, וכן בהצלחותיהם על לקוחות לאורך השנים. באופן כללי, יועץ עסקי היא מי שמספק שירותי ייעוץ בתחומי התכנון, קביעת המדיניות וליווי הפעילויות בעסקים. על מנת למלא את תפקידו כהלכה עליו להיות בעל השכלה בתחומי העסקים והניהול, עם התמחויות בתחומי המימון, שיווק, הלוגיסטיקה, כלכלה, קמעונאות, עסקים קטנים, עסקים משפחתיים, הבראת עסקים וחברות, ועוד.

בחירה נכונה של יועץ עסקי מומלץ

אכן, יועץ עסקי מומלץ וטוב יכול לתרום תרומה משמעותית לתהליך חיובי של שינוי ושיפור הפעילות העסקית, מה שבהחלט יכול להתבטא בשורת הרווחים של העסק או החברה. דווקא בשל כך יש להשקיע זמן, מחשבה ובדיקה על מנת לאתר את היועץ הנכון עבורכם. כיצד מוצאים אם כן יועץ עסקי מומלץ? ראשית, חשוב להכיר מספר פרמטרים בסיסיים שהופכים את היועץ המסוים שאליו פניתם למועמד טוב עבורכם.

פרמטר ראשון ומשמעותי ביותר הוא הניסיון. בדומה לתחומים אחרים, ובעיקר בתחום הייעוץ לעסקים, ישנה משמעות גדולה לניסיונו של יועץ שכבר יצא לו ללוות עסקים רבים ובמצבים שונים, החל מחברה הנמצאת בתקופה של דשדוש והאטה, דרך עסק המצוי במשבר של ממש, חברה המעוניינת לנצל מומנטום חיובי לצורך התרחבות, יזם המעוניין לפתוח עסק, עסקים המבצעים מהלכים משמעותיים כגון הכנסת שותף, רכישת מתחרה וכדומה, וישנם עוד מצבים רבים נוספים שיתוארו בהמשך. הניסיון עשוי לבוא לידי ביטוי בזיהוי מהיר של המצב, באבחון מדויק של הנעשה בחברה, במתן פתרונות יצירתיים ונכונים, בבניית תוכנית עבודה מקצועית ורצינית, במתן המלצות וטיפים שמבוססים על ניסיון מעמיק ואמיתי, ועוד.

כאשר מדברים על ניסיונם של יועצים עסקיים, הכוונה היא גם לעבודתם לאורך השנים עם עסקים בעלי מאפיינים דומים לשלכם. לכן, חשוב לבדוק מול היועץ האם יצא לו ללוות בעבר עסקים מאותו הענף, עסקים שנקלעו למצבים דומים לשלכם, עסקים עם מאפיינים דומים (למשל עסק משפחתי), וכן הלאה. כדאי לקבל מהיועץ פרטים לגבי הלקוחות שלו, תיאור של המצבים והאתגרים שהתמודדו עימם, אילו פתרונות הוצעו על ידיו ומדוע, כיצד התנהל התהליך ומה היו תוצאותיו. מטבע הדברים, יועץ בעל ניסיון אמיתי בליווי עסקים דומים לשלכם, ובעיקר מאותו הענף, יכול לתת תמיכה, טיפים והמלצות שיש להם בסיס אמיתי, לאור היכרות עם השוק המסוים על ההזדמנויות, האילוצים והמגבלות שלו.

מה עוד לבדוק לגבי היועץ העסקי

כפי שנאמר לעיל, יועץ עסקי מומלץ הוא גם אדם המחזיק בהשכלה והכשרה הולמת בתחומים הקשורים לניהול ולעסקים. בתוך כך, יש לזכור כי המטרה העליונה של הייעוץ העסקי היא להביא לשיפור ברווחיות, ואפילו לשיפור משמעותי. את היעד ניתן להשיג על ידי מהלכים מגוונים בהתאם לנעשה בעסק, אולם לכל מהלך כזה יהיה גם פן פיננסי מובהק (חיסכון, השקעה וכדומה). מכאן שליועץ עסקי טוב חייב להיות גם רקע כלכלי איתן והבנה מצוינת בפיננסים, אשר יאפשרו לו לאבחן ולהבין בצורה טובה את מצב החברה, ולתת פתרונות ריאליים וישימים.

פרמטר נוסף שכדאי לבדוק, שאמנם אינו מקצועי גרידא אבל חשוב מאוד, הוא היכולות הבינאישית והגישה המקצועית של היועץ העסקי. יש לזכור שבעל המקצוע שעימו תעבדו עומד להיכנס אל עובי הקורה של העסק, לשבת אתכם לפגישות ארוכות, ללוות אתכם לאורך זמן, לספק תובנות והמלצות שיהוו בסיס לתוכנית עבודה, ובקיצור – הוא חייב להיות אדם שאתם מרגישים איתו בנוח וחשים אמון כלפיו. דברים אלו רצוי לבדוק בהתקשרויות הראשונות עם היועץ, למשל האם הוא מדבר אתכם בגובה העיניים, עובד בשיתוף פעולה או נוטה להנחית הנחיות מלמעלה, האם הוא באמת מבין את הנעשה בשוק, מסוגל לענות היטב לסוגיות שאתם מעלה בפניו, האם הוא יודע להקשיב, להיות סבלני וכן הלאה.

לבסוף, ישנה עדיפות גדולה ליועצים עסקיים שיש להם ניסיון גם בתור בעלי חברות ועסקים בפני עצמם. אנשים כאלו מכירים טוב מאוד ומקרוב את הלחצים, האתגרים, האילוצים והשאיפות של בעלי עסקים וחברות, הם מכירים מעצמם את הדינאמיקות המאפיינות התנהלות של עסקים, ולכן ביכולתם לתת פתרונות ממשיים שלא מגיעים מהכשרה תיאורטית בלבד.

איך מגיעים ליועץ עסקי רציני ומקצועי?

כאמור, בישראל פועלים לא מעט יועצים עסקיים. על מנת למצוא יועץ עסקי מומלץ וטוב עבורכם התחילו בפנייה לקולגות ומכרים שלכם שנעזרו בשירותי ייעוץ עסקי בעבר. אכן, כמו בתחומים רבים אחרים גם המלצות על יועץ עסקי יכולות להעלות אתכם עד מהרה על הכיוון הנכון. יחד עם זאת, יש לבדוק עם הממליצים מדוע היו שבעי רצון מהשירות: האם זה בגלל חבילת השירות שהוצעה, האם בגלל ההתגייסות והזמינות הגבוהה של היועץ, האם בגלל התהליך הרציני שעשה בעסק, האם בזכות התוצאות שעמדו בציפיות, האם בכלל מהירות המענה שהתקבל, וכן הלאה.

יש לציין כי קיימים מקורות נוספים לקבלת המלצות ומידע על יועצים עסקיים, בדגש על רשת האינטרנט והרשתות החברתיות. ראשית, כיום כל יועץ עסקי המכבד את עצמו מחזיק אתר אינטרנט, בו תוכלו לקרוא על הפרמטרים השונים שתיארנו: ניסיון, לקוחות, השכלה, התהליך המוצע, חבילות הליווי וכדומה. כמו כן, תוכלו לקרוא מאמרים מקצועיים בנושאים שונים, להשכיל מעט ולהתרשם מתפיסתו וגישתו המקצועית של היועץ. מעבר לכך, ניתן כמובן לקבל המלצות דרך רשתות חברתיות כגון לינקדאין או בדף הפייסבוק העסקי של היועץ, ולאחר שסימנתם אדם שנראה לכם מתאים – פנו אליו והמשיכו עם הבדיקות.

מתי לפנות אל יועצים עסקיים?

ראשית, חשוב להדגיש כי פנייה אל יועץ עסקי היא צעד חשוב, נכון ומוצדק עסקית וכלכלית בכל מצב. למעשה, אם בוחנים את התנהלותם של עסקים מצליחים במדינה, רואים שהם עובדים באופן שוטף עם יועץ עסקי המלווה אותם. וגם אם אינכם עובדים עם יועץ לשוטף, לפחות אחת לשנה מומלץ להסתייע בשירותי על מנת להיות עם היד על הדופק, לשפר ולהשתפר, לנצל את נקודות הכוח ולתקן את הבעיות ונקודות התורפה, לקבל תמונה בהירה, מקצועית ואובייקטיבית על הנעשה בעסק בתחומים השונים, לייצב את הפעילות ולהגדיל אותה, כמו גם את הרווחיות. 

דברים אלו נכונים לכל עסק מכל מגזר במשק ובכל היקף פעילות, החל מעצמאי “קטן” ועד לחברה גדולה. למרבה הצער, בעסקים רבים בישראל מתנהלים בשיטה של “כיבוי שריפות”, וכל עוד אין בעיה משמעותית ממשיכים בתפעול הרגיל על “טייס אוטומאטי”. ואולם, ממש לא כדאי להמתין עד הקשיים יתחילו לחלחל אל מעל לפני השטח, ויש לטפל בבריאותו של עסק מראש, בין אם כהכנה לתקופות יותר מאתגרות ובין אם לניצול הזדמנויות להגדלת השגשוג.

בתוך כך, ישנם מספר מצבים שבהם פנייה אל יועץ עסקי מומלץ הינה נפוצה במיוחד. לדוגמא, ישנה חשיבות עליונה בפנייה אל יועץ עסקי מיומן מצד יזם המעוניין לפתוח עסק חדש. כאמור, הסטטיסטיקה מראה שחלק גדול מהעסקים הראשונה לא יצלחו את השנים הראשונות, ואחת הסיבות העיקריות לכך היא היעדר תכנון נכון וריאלי, תוך ביצוע פעולות פזיזות וחפוזות בדרך להגשת החלום. ואולם, פתיחת עסק היא מהלך רציני ובעל השלכות רבות, הן ברמה האישית והן ברמה הפיננסית, ויש לבחון אותה ולתכנן אותה באופן ברור, מובנה, סדור ומקצועי. עבור יזמים אלו מבצעים יועצים עסקיים תהליך המתחיל בבדיקת הכדאיות הכלכלית, תוך בחינה של תרחישים שונים המגלים האם כדאי להקים את העסק לפי הרעיון המקורי, האם כדאי לבצע מספר שינויים או שאולי עדיף לוותר על המיזם ולחסוך מפח נפש ומשבר כלכלי חמור. 

מדובר בבדיקה מעמיקה ורצינית הלוקחת בחשבון קשת רחבה של פרמטרים, אשר יזמים חסרי ניסיון לרוב מתעלמים מהם, החל בעלויות הייצור או האספקה, דרך רכישות של ציוד ומיכון לעסק, עלויות תפעול שוטפות, כוח אדם, תמחור צפוי של מוצרים ושירותים, שולי הרווח המקובלים בענף המסוים, ועוד. הבדיקה גם נותנת בסיס לתוכנית עבודה הלוקחת בחשבון מגוון שיקולים, כגון אסטרטגיות שיווק, נקודות יתרון מול מתחרים, מקורות מימון וכן הלאה. יועץ עסקי מיומן יבנה את התוכנית ביחד עם היזם, בדגש על זהירות רבה והימנעות מסיכונים מיותרים או הליכה אחרי משאלות לב שאינן ריאליות, ומכאן והלאה יוכל גם ללוות את היישום שלה בתקופת ההקמה וההרצה של העסק החדש.

מצבים נפוצים נוספים

מלבד לצורך פתיחת עסק, ישנם מספר מצבים נפוצים נוספים לפנייה אל יועץ עסקי מומלץ. אחד מהם הוא מצב של בעיה כלכלית אשר יכולה להיות בדרגות חומרה שונות, החל בתחושה שהעסק אינו ממצה את הפוטנציאל הפיננסי שלו, ועד למחנק אשרי ומשבר של ממש. במצבים כאלו שירותיו של יועץ עסקי מספקים בראש ובראשונה אבחנה מדויקת, אובייקטיבית ומהימנה של המצב הכלכלי, בהסתמך על דוח רווח והפסד, דוח תזרים המזומנים, בדיקת ההלוואות הקיימות בעסק, נושא הגבייה מלקוחות, הוצאות ייצור ותפעול, תמחור מוצרים וכיוצא בזאת.

למעשה, יועצים עסקיים מבצעים בדיקה מקיפה מאוד של העסק על היבטיו השונים, מתוך הבנה שמקור הבעיה הכלכלית יכול להיות טמון בנקודות מגוונות, למשל בהיקפי משרות שאינם מצדיקים את עצמם, הסכמים בלתי משתלמים עם ספקים, התנהלות לא יעילה בכל הקשור למלאי, ליקויים בהתנהלות העובדים בשוטף, ועוד. לאור הנתונים שייאספו מסופק לבעל העסק ניתוח כלכלי-פיננסי, ניתוח תפעולי, ומכאן המלצות ותובנות לבניית תשתית אסטרטגית בטווח הקצר והארוך כאחד. כך בונים תוכנית שעימה ולאורה יתנהל העסק בתקופה הקרובה, הפותרת את הבעיות שהתגלו באבחון, ומביא את העסק לרווחיות טובה יותר, או לרווחיות בכלל.

ומתי עוד נכון לפנות ליועץ עסקי? כאמור, במצבים רבים. לדוגמא, ישנם עסקים המצויים דווקא בתקופה של הצלחה יחסית ובעליהם סבורים כי הדברים יישארו פחות או יותר קבועים. ואולם, במשק הדינאמי והמהיר ישנה רמה גבוהה של אי ודאות, ולכן פנייה אל יועץ עסקי הינה חיונית על מנת לשמר את ההצלחה, לצפות את פני הבאות, ליצור אסטרטגיה נכונה, ולבנות את העוגן שעימו ממשיכים להתנהל גם לאור תמורות ושינויים בענף ובמשק. בתוך כך, יועצים עסקיים מיומנים גם יוכלו לזהות הזדמנויות ואפשרויות חדשות שבעלי החברה לא שתו ליבם אליהם, דבר המאפשר להגדיל את הפעילות, את המחזור ואת הרווחיות. 

מצבים נפוצים נוספים שבהם נכון וכדאי לפנות אל יועץ עסקי, הם כאשר מתכוונים לבצע שינויים מהותיים בעסק. לדוגמא, כאשר עומדים לבצע חילופי גברי בשדרת ההנהלה של החברה, כאשר שוקלים להכניס שותף או משקיע לעסק ויש לאתר את האדם הנכון ואת סוג ההתקשרות המתאים לכם, כאשר רוצים לקנות או למכור זיכיון, כאשר שוקלים לפתוח סניף חדש, כאשר שוקלים לקנות עסק בקשיים או מתחרה, כאשר מתכוונים לפנות אל שווקים חדשים ו/או להכניס מוצר/שירות משמעותי, וכן הלאה.

שלבים בסיסיים בעבודת היועץ העסקי

מן האמור לעיל כבר ניתן להבין, פחות או יותר את השלבים הבסיסיים שמבצע יועץ עסקי, לכן הם יתוארו להלן בקיצור רב. לפני כן, ראוי לציין שכל תהליך של ייעוץ עסקי יהיה שונה מעסק לעסק בהתאם לצרכיו ומצבו, בהתאם לבעיות שעימן הוא מתמודד והיעדים שמעוניינים להשיג. באופן כללי, תהליך הייעוץ מתחיל בבדיקה ואבחון של החברה שהינם חיוניים להיכרותם של יועצים עסקיים עם פעילותה, ומכאן תינתן תמונת מצב רחבה ואובייקטיבית, ותיבנה תוכנית עבודה רלוונטית . כאמור, תוכנית העבודה לוקחת בחשבון את המטרות והיעדים של הייעוץ, את נקודות הכוח והתורפה שהתגלו, ומביאה להם פתרונות ריאליים וישימים. הדו”ח המסכם מפרט את כלל הממצאים שעלו בשלב האבחון והבדיקה, ביחד עם רשימה של המלצות לביצוע שיביאו את העסק אל היעדים הרצויים. 

לאחר מכן, עם תוכנית העבודה שהוכנה על ידי היועצים, ובמידה שבעלי החברה מעוניינים בכך, ממשיכים לשלב הליווי העסקי. בשלב זה מוציאים אל הפועל את תוכנית העבודה, במטרה להבטיח התנהלות נכונה של עסק עימה, ועמידה במטרות שהוצבו. כלומר, היועץ העסקי ממשיך ללוות את בעל העסק לאורך תקופה בהתאם לצורף מבצע מעקב אחר יישום התוכנית, נותן תובנות והמלצות, עוזר לבצע שינויים במידה הצורך, מסייע בפתרון דילמות וקונפליקטים בשוטף, ובקבלת החלטות משמעותיות לעתידו של העסק. 

בחירה ביועצים העסקיים המומחים של חברתנו

לחברת שניר אפיקי ניהול בע”מ ניסיון  עשיר ורב שנים בתחום הייעוץ העסקי. חברתנו מסייעת לעסקים וחברות מכל מגזרי המשק ומכל סדרי הגודל לשפר את פעילותם העסקית, ולהביא להצלחה ולצמיחה התבטאות גם בהגדלת הרווחיות. אנו מסייעים לחברות ועסקים לטפל בבעיות כלכליות ואף במשברים מתהווים, להשיג הבראה ולהינצל מהתרסקות כלכלית. על פי ניסיוננו, לכל סיטואציה עסקית קיים פתרון וכל עסק ניתן להביא למצב של שיפור הרווחיות.

חברתנו שמה דגש מיוחד על תהליך מהיר של איתור הבעיות בהתנהלות העסקית, ולאור הניסיון והידע הרב שברשותנו אנו פועלים ביעילות מרבית לקידום העסקי ומיצוי מקסימאלי של הפוטנציאל שלו – מזעור הוצאות והתייעלות ניהולית ותפעולית, שיפור רווחיות על ידי גידול המכירות ועוד. ברשות ההנהלה של חברתנו יותר משני עשורים של ניסיון, עם הצלחות מוכחות ומתן ייעוץ עסקי לקשת רחבה של צרכים, כולל פיתוח מודלים לייעוץ עסקי, שיווק ומכירות, יישום והטמעה שלהם בהצלחה בארגונים פרטיים, ציבוריים וגדולים – חלקם נמנים על המובילים בישראל.

לקבלת פרטים נוספים ויצירת קשר התקשר 1800-33-00-13.

התוכן נכתב על ידי אבי שוורץיזם ואיש עסקים.