ליווי עסקי: חברות ארגונים ועסקים

ליווי עסקי הוא השלב האחרון המהווה חלק אינטגראלי מתהליך ייעוץ עסקי. בשלב זה היועצים של חברתנו מלווים את בעל העסק בעודות מיישם את תוכנית העבודה שנבנתה ביחד עימו בשלבים הקודמים, הכוללים את הבדיקה המעמיקה של הפעילות ואת יצירת הדו”ח המסכם והתוכנית עצמה. 

חשיבותו של שלב הליווי העסקי

המונחים “ליווי עסקי” ו- “ייעוץ עסקי” מוזכרים פעמים רבות בנשימה אחת, ויש המתייחסים אליהם כאל אותו הדבר. יחד עם זאת, מדובר כאמור במונחים בעלי משמעויות שונות, שכן הייעוץ הוא כמשמעו – מתן תמונה מקצועית, רצינית ומדויקת אודות הנעשה בעסק, וכן מתן המלצות ותובנות לגבי הפתרונות המתבקשים, ואילו הליווי הוא כמשמעו – ליווי עסקים לאורך תקופה בעת יישום ההמלצות. בתקופה זו עומדים היועצים העסקיים לרשות בעל העסק ומסייעים לו ביישום התוכנית העסקית שנבנתה, כמו גם בפתרונות של סוגיות ודילמות בשוטף, ובקבלת החלטות משמעותיות המשפיעות על העסק כיום ובעתיד.

מכאן נגזרים מספר יתרונות משמעותיים. לדוגמא, היועץ העסקי שמכיר היטב את התוכנית העסקית שעל בנייתה היה אחראי, וכמובן גם את העסק, יודע כיצד להוליך את בעל העסק באופן הדרגתי ובטוח ליישום הממצאים, ההמלצות ודרכי הפעולה. אכן, גם אם בעל העסק מבין היטב את התוכנית העסקית, את כיווניה ואת התובנות שעומדות מאחורי כתיבתה (כפי שצריך וחייב להיות), עדיין קיים לעיתים מרחק בין התוכנית שעל הנייר ובין יישומה. למען מטרה זו נמצא היועץ בקשר רציף עם בעל העסק, ועונה על שאלות והתלבטות הקשורות ביישום צעד זה או אחר. 

כמו כן, ראוי להזכיר כי התוכנית העסקית מבוססת בחלקה על הערכות לגבי העתיד, למשל הערכות לגבי הכנסות משוערות והוצאות צפויות. יחד עם זאת, בשוק כה דינאמי ותחרותי של העידן המודרני, יכולים בהחלט להתחולל שינויים המצריכים חשיבה מחודשת. אכן, לעיתים יש לחדד ולבצע שינויים מסוימים בתוכנית העסקית ובדרכי יישומה, תוך התאמה לנתונים הריאליים שכבר קיימים ומול התפתחויות שונות במשק ובענף. במילים אחרות, ליווי לעסקים כולל גם בקרה שוטפת אודות יישום התוכנית ותוצאותיה, תוך השוואה לצפי שבתוכנית המקורית. במידה וקיימות חריגות, יועצים עסקיים מסייעים לבעל העסק להבין את מקורן, ובמידת הצורך לבצע שינויים.

מעבר לכך, קיים יתרון גדול ומשמעותי בקבלת הליווי העסקי, שכן מדובר ביועץ העומד לרשות בעל העסק לאורך זמן. מדובר באיש מקצוע בעל הכשרה והשכלה בתחומי המנהל והעסקים, בכלכלה, שיווק, מימון ועוד, אשר מביא עימו גם ניסיון רב בניהול עסקים בשטח, והיכרות מצוינת עם המשק, עם הענף הספציפי ועם העסק. אדם כזה המלווה את בעל העסק לאורך תקופה, עשוי להרים תרומה משמעותית בקבלת ההחלטות ובפתרון דילמות במסגרת הפעילות השוטפת. הוא מעניק ביטחון ועוגן מקצועי שניתן להישען עליו בעת הצורך, ולנגד עיניו עומדת הצלחתו של העסק ללא שיקולים או אינטרסים אחרים.

 

כמה מילים על בחירת היועץ העסקי

מן האמור לעיל ניתן להבין כי לבחירה נכונה ומושכלת של יועץ עסקי יכולה להיות השפעה מהותית על הצלחת ושגשוג העסק. מאמר זה לא ייכנס אל פרטי הפרטים שיש לבדוק מול היועץ העסקי, ורק נציין על קצה המזלג שיש לבחון את מידת הניסיון של חברת הייעוץ בעבודה מול עסקים מאותו המגזר, במצבים ובשלבים שונים של חייהם, את הניסיון האמיתי בניהול עסקים בשטח, את הבגרות והבשלות עם הבנת האחריות המוטלת על כתפי אנשי המקצוע, ואת ההשכלה הרלוונטית. במאמר זה נדגיש שני תחומים ספציפיים שיש לבחון אותם, הקשורים אל הליווי העסקי.

התחום הראשון הוא מידת הזמינות של היועץ המטפל בכם או היועצים העסקיים בחברה. למעשה, כל הרעיון של ליווי העסקי הוא בעל העסק לא נשאר לבד אחרי שמבוצעת בעסק סקירה, ניתנות המלצות ונבנית תוכנית. היועצים העסקיים נותרים מחויבים לתוכנית שבנו ואל הלקוח שלהם, וממשיכים לתמוך בו לאורך תקופה ארוכה – בהתאם לצורך ולרצון של הלקוח. על כן, כאשר מתקשרים עם יועץ עסקי או חברת ייעוץ עסקי, יש לבחון בין היתר את מידת הפניות. האם היועצים יהיו זמינים לשוחח עמכם בטלפון לאורך תקופת הליווי, האם יגיעו אל העסק לפגישה, אם צריך לעבור דרך מזכירות ואנשי אדמיניסטרציה אחרים עד הגעה לאיש המקצוע, האם יהיה קשר ישיר ובגובה העיניים?

התחום השני הוא הפן האישי או הבינאישי. יש להבין שתהליך של ייעוץ עסקי עשוי להתפרש על פני תקופות שונות. לעיתים, בהתאם לצרכי ורצונות הלקוח, ניתן לסיימו תוך מספר פגישות בודדות, ולעיתים הוא מתפרש אל ליווי עסקי הנמשך תקופה ארוכה. ובכל מקרה, היועץ העסקי הוא אדם הצולל את הקרביים של העסק, נפגש אתכם פנים אל פנים או משוחח בטלפון לעיתים קרובות, מביא המלצות ותובנות, בונה תוכנית עסקית, וכאמור גם עשוי ללוות לאורך זמן. אין זו עבודה שאותה מבצע בעל המקצוע באופן נפרד מבעל העסק, אלא היא מבוצעת במידה רבה בשיתוף פעולה עימו. לכן, בעת התקשרות עם היועץ העסקי יש לשים לב לכימיה שנוצרת עימו, למידת ההקשבה והסבלנות שלו, להיותו מסוגל לדבר אתכם בגובה העיניים, לכך שהוא מבין את המגבלות והאילוצים שלכם. במילים אחרות, שימו לב אם מדובר באדם שאתם נותנים בו אמון, שנוח לכם לתקשר איתו, שתהיו מסוגלים לעבוד עימו באופן אפקטיבי.

 

באילו תחומים עשוי להתמקד הליווי העסקי?

למעשה, ליווי לעסקים עשוי לעסוק בכל קשת הנושאים הנכללים בתוכנית העסקית, ואף באחרים העולים מעת לעת לאורך התקופה. לפניכם מספר דוגמאות בסיסיות:

  • הפן הכלכלי – בעסקים רבים קיימת הזנחה של ניהול הפן הכלכלי עקב סיבות שונות, כגון היעדר הבנה מספקת של הדוחות הכלכליים שמספק רואה החשבון, היעדר השכלה כלכלית וכן העומס השוטף של פעילויות הליבה בעסק שאינן מותירות את הזמן הראוי לניהול ההיבטים הפיננסיים. ואולם, מדובר בתחום יסודי ובסיסי בהתנהלות העסק, שאינו פחות חשוב מאחרים. מכיוון שהוא אינו מנוהל כראוי או מוזנח, בעל העסק מתקשה לעקוב אחר מצב תזרים המזומנים, להבין את הרווחיות האמיתית של העסק, לקבל החלטות מושכלות וריאליות וכן הלאה. אחד ההיבטים המשמעותיים של תהליך הייעוץ העסקי בכללותו, וכן של שלב הליווי העסקי, הוא תמיכה ביצירת סדר ובהתנהלות נכונה מבחינה כלכלית. לדוגמא, היועץ העסקי המלווה מסייע בקריאת התמונה הכלכלית השוטפת כפי שזו מצטיירת מהדוחות השונים, לאתר נקודות תורפה ובעיות מבחינה זו. ולמצוא להן מענה הולם. כמו כן, היועץ מסייע ביצירה ובניהול נכון של דוח תזרים המזומנים, ודואג לכך שבעל העסק יידע לעשות זאת היטב באופן עצמאי. 
  • הפן השיווקי – יועצים עסקיים מיומנים המביאים עימם ניסיון והבנה בעולם השיווק, מסייעים לבעל העסק באיתור אפיקי פרסום ושיווק נכונים ואפקטיביים עבורו. כיום מציעה עולם הפרסום מגוון רחב של ערוצים ופלטפורמות המאפשרים הגעה לחשיפה גבוהה מצד אחד, וממוקדת מצד שני, וזאת במסגרות תקציב המתאימות לעסקים מכל סדרי הגודל. לצד הצבעה על ערוצים יותר נכונים ואפקטיביים מהקיימים, יועצים עסקיים גם יכולים להפנות את בעל העסק אל חברות המתמחות בתחום, לרבות חברות מיקור חוץ. כמו כן, היועץ המלווה יכול לסייע בפתרונות הולמים עבור צרכים נקודתיים העולים מעת לעת, למשל קמפיין פרסום הקשור ליציאה עם מוצר חדש, שירות חדש, מבצעים לרגל חגים, משיכת לקוחות חדשים וכן הלאה.
  • עסק בהקמה – ליווי לעסקים בהקמה הינו חשוב במיוחד. כאן מדובר לא פעם ביזם שאמנם מחזיק בידע מסוים אודות תחום הפעילות שלו, אולם הניסיון והידע לרוב מעטים בהשוואה לעסקים קיימים וותיקים. לאחר שלבי הבדיקה, הייעוץ והכנת התוכנית העסקית, ליווי עסקי הינו חיוני ליישם התוכנית והפעולות על הרבדים השונים. לדוגמא, ליווי בפנייה אל מקורות מימון כגון בנקים או הקרן לעסקים קטנים ובינוניים, יצירת התקשרויות ראשוניות עם ספקים וקיום משא ומתן מולם, וכדומה. יש לזכור כי תקופת ההקמה וההרצה מלווה באי ודאות גדולה יחסית, והליווי העסקי מקנה עוגן של ביטחון עם ראייה ריאלית של הדברים, תוך סיוע בקבלת החלטות משמעותיות והימנעות מטעויות קריטיות.
  • מתן כלים ניהוליים – לאורך תקופת הליווי העסקי (וכן בשלבים המוקדמים יותר של הייעוץ), עשויים היועצים להבחין באתגרים ובעיות בתחום הניהולי. אכן, ישנם כישורים ניהוליים שלא נולדים עימם אלא לומדים אותם ואת יישומם עם הזמן, ויש ללמוד ממי שמבין ויודע. כך לדוגמא, ייתכן שהיועץ יבחין בניהול בלתי אפקטיבי של הזמן מצד בעל העסק או שדרת ההנהלה, במשמעת רופפת מצד העובדים ו/או במורל נמוך שלהם, בחלוקת תפקידים שאינה יעילה, וכדומה. במצבים אלו, היועץ העסקי עשוי לתרום רבות ולהעשיר את ארגזה הכלים הניהולי של הלקוח, למשל מבחינת האצלת סמכויות, יכולות הובלה והנהגה, מתן דוגמא אישית, ניהול זמן, אסרטיביות, מתן תמריצים לעובדים ועוד. אלו כלים שבעל העסק מטמיע והם מקדמים אותו ברמה האישית והמקצועית כאחת.
  • מגוון תחומים נוספים – מלבד האמור לעיל, ליווי עסקי עשוי לסייע רבות במגוון תחומים נוספים, שחלקם הינם פועל יוצא של התוכנית העסקית ואחרים מתגלים בהמשך הדרך. כך למשל, ייתכן שעקב שינויים בפעילות העסק, במחירי חומרי גלם, בבעיית תזרים, בצעדים של מתחרים וכדומה – יהיה צורך לבצע שינוי מסוים בתמחור. העלאת מחירים אינה חייבת להיות צעד מורכב במיוחד, בוודאי אם קיים תמחור מקצועי ונכון מלכתחילה, אך היא יוצרת חששות לאובדן לקוחות אצל רבים מבעלי העסקים. יועצים עסקיים המלווים את בעל העסק ומודעים למצב העניינים, יכולים להנחות אותו להעלאת מחירים מאוזנת ומושכלת, שמצד אחד תתרום להגדלת הרווחים ולמצב התזרים, ומצד שני לא תשפיע מהותית על מעגל הלקוחות, ולא תפגום במוניטין ובמיתוג הקיים של העסק. דוגמא נוספת היא הקטנה של הוצאות העסק בתחומי פעילות שונים. למשל, יועצים עסקיים יכולים לסייע בהעברת חלק מהפעילויות לשירותי מיקור חוץ, תוך בחינת היתרונות והחסרונות ובדיקת חברות רלוונטיות לפי איכותן וניסיונן. כמו כן, הם יכולים לסייע בפנייה אל הבנקים לצורך מחזור של הלוואות, עם הצגה של תוכנית עסקית חיובית ומשכנעת שתעזור בהטבת התנאים של ההלוואה החדשה. הם גם יכולים לסייע בהתלבטויות לגבי פנייה אל ספקים חדשים או כניסה למשא ומתן מול קיימים בשאיפה להקטנת עלויות, ועוד הרשימה הארוכה.

ליווי עסקי של חברת שניר אפיקי ניהול בע”מ

לחברת שניר אפיקי ניהול, ניסיון של למעלה מ- 20 שנים במתן ייעוץ וליווי עסקי לקשת רחבה של עסקים, חברות וארגונים ציבוריים, מכל מגזר הפעילות ומכל סדר גודל. הליווי העסקי הוא חלק אינטגראלי ומשמעותי בתהליך הייעוץ העסקי שלנו, ואנו עושים זאת באחריות גדולה ובזמינות גבוהה. לקוחותינו, שחלקם נמנים על הארגונים המוכרים בישראל, יודעים כי אנו עומדים לרשותם בכל עת עם ניסיון רב שנים, כישורים הולמים ומיומנויות גבוהות, וזאת לכל תקופת זמן ובהתאם לצרכיהם האמיתיים והמשתנים.

צרו איתנו קשר

RELAX. ENJOY.

תודה על פנייתך!
אנו ניצור עמך קשר בהקדם