עבודה עם חברות מיקור חוץ

בשנים האחרונות קיימת מגמה ברורה בעולם העסקי של העברת פעילויות שונות בעסקים, חברות וארגונים אל מיקור חוץ. מגמה זו נובעת ממספר גורמים ובראשם היתרונות שמעניקות חברות מיקור חוץ לעסקים הפועלים מולן, כגון הפחתת עלויות, פינוי לעיסוק בתחומי המומחיות והליבה, וחבילות שירות המתאימות במדויק לצרכי העסק או החברה. על כן, בתהליך ייעוץ עסקי נבחן גם נושא זה ונבדק באילו תחומי פעילות יש יתרון למעבר אל מיקור חוץ. כמו כן, היועץ העסקי מסייע באיתור חברות מיקור חוץ איכותיות ורציניות שיספקו מענה הולם.

כמה מילים על מיקור חוץ

חברת מיקור חוץ outsourcing מאפשר כאמור לעסק להעביר פעילויות לגורם חיצוני. למשל, בשנים האחרונות קיימת נטייה להעביר עוד ועוד פעילויות שיווקיות לחברות חיצוניות בעלות מומחיות בתחום, וזאת לאור הצורך הגובר במיומנויות לניתוח אנליטי בסביבה שיווקית עתירת מידע. העברת התחום השיווקי שמעבר לפרסום וקד”מ אל חברות מיקור חוץ, מקנה מספר יתרונות מהותיים. לדוגמא, הארגון מקבל שלוחה שיווקית מן המוכן בלי עלויות העסקה ועלויות נלוות וללא יחסי עובד-מעביד. כמו כן, הוא מקבל אנשי מקצועי בעלי משאבים, כישורים וידע, וניסיון מעשי נרחב. זאת בנוסף לגישה אל מאגרים של מומחים ויועצים מתחומים שונים, קבלת הכוונה וייעוץ אסטרטגי, ופינוי של ההנהלה הבכירה בארגון לבניית האסטרטגיה העסקית ושימור היתרון התחרותי.

זוהי רק דוגמא אחת לתחום בו קרנו של מיקור חוץ עולה. דוגמאות בולטות נוספות הן העברת תחומי פיתוח תוכנה לחברות חיצוניות, העברת שירותי הלקוח לחברות כאלו – למשל בתחום הטלפוניה והאינטרנט, וכן בתחומי תכנון הפרויקטים, טיוב נתונים, הנהלת חשבונות, ניהול מחסנים, אבטחת מידע, שירותי מחשוב ועוד. עקב שותפות האינטרסים והעבודה המקבילה, מומלץ במקרים רבים להתייחס על חברת מיקור חוץ outsourcing בתור שותפה לכל דבר, ולא רק בתור נותנת שירות.

האם להעביר תחומי פעילות למיקור חוץ?

ראשית, חשוב להדגיש שלא בכל מקרה ובכל מצב נכון להעביר תחומי פעילות למיקור חוץ. בנוסף,  ישנה חשיבות גדולה לבחירה נכונה של חברות מיקור חוץ בהתאם לניסיונן, הצלחותיהן המוכחות, יכולתן לספק מענה הולם לעסק מבחינת תקציבו, היקף השירות המוצע וכדומה. כאמור, קיימת שותפות אינטרסים ומעורבות שעשויה להיות גדולה ביותר, כאשר לתפקוד החברה ואנשיה תהיה השפעה גדולה על פעילות העסק בתחום המסוים, דבר שישליך על שאר היבטי הפעילות. לכן, את חברת מיקור החוץ יש לבחור באופן מושכל ולאחר בחינה מדוקדקת של היתרונות והחסרונות הכרוכים במהלך זה מבחינת העסק. 

על כן, חשוב להסתייע למען מטרה זו בשירותיהם של יועצים עסקיים מיומנים, המכירים היטב את הנושא של מיקור חוץ. תהליך הייעוץ העסקי עשוי להתמקד בנושא זה של מעבר למיקור חוץ, או להיות נרחב יותר, אך בכל מקרה יש לבחון את מיקור החוץ ממגוון היבטים. לדוגמא, האם השירות באמת יחסוך בעלויות לעסק?  האם קיים נכון להיום מחסור בידע ומיומנות בתחום המסוים בעסק? האם קיים עומס רב ולא מיטיב על בעלי העסק או בעלי תפקידים מסוימים שאותו ראוי להפחית? ובמידה שישנה נחיצות וקיימים יותר יתרונות מחסרונות למעבר אל מיקור חוץ, לאיזו חברה לפנות: האם לחברה היושבת בישראל או בחו”ל? מהו הניסיון הנדרש מהחברה? האם עבדה עם לקוחות דומים בעבר? האם יש לה ניסיון במגזר הפעילות המסוים של העסק? וכן הלאה.

יתרונות וחסרונות של מיקור חוץ

למיקור חוץ ישנם כאמור מספר יתרונות מהותיים, אך יכולים להיות גם כמה חסרונות התלויים בין היתר בתפקודה של חברת מיקור החוץ ובממשק בינה לבין העסק או הארגון. כך למשל, חברת מיקור חוץ outsourcing המספקת שירות לקוחות על ידי אנשים היושבים בחו”ל, עלולה להביא לאי הבנות ולחוסר שביעות רצון מצד לקוחות העסק. כמו כן, מכיוון שמדובר בפעילות הנעשית מחוץ לעסק הרי שלא פעם יש קושי במעקב אחר איכותה ואחר יעילותה, דבר המתבטא למשל בניצול לא מיטבי של הכספים המושקעים. כמו כן, לעיתים עלולה לצוץ בעיה של מידע רגיש הזולג מחברת מיקור חוץ לידי מתחרים. 

יחד עם זאת, במידה שבוחרים באופן מושכל חברות מיקור חוץ, לאחר זיהוי מדויק של התחומ/ים בהם שירות זה יועיל, ועם יצירת תשתית רצינית ומקצועית לעבודה המשותפת – אין ספק שמיקור חוץ מקנה יתרונות מהותיים. לדוגמא, עבודה עם חברת מיקור חוץ מפחיתה משמעותית את התנאים הסוציאליים, את סוגיית המיסוי ונושאים נוספים הכרוכים בהעסקת עובדים מן המניין, ולעיתים קרובות גם את המשכורות עצמן. בנוסף, ניתן מענה מצוין לצרכים נקודתיים, למשל פרויקטים המצריכים כוח אדם מיומן לתקופה של מספר שבועות או חודשים, ואין זה משתלם להעסיק עובדים חדשים או להכשיר עובדים קיימים רק לצורך פרויקט זה.

עוד יתרון מובהק הוא פינוי של בעלי העסק ושדרת ההנהלה לנושאי הליבה ולתחומי מומחיותם האמיתיים, במקום להיות עסוקים בפעילויות שאינן כה מהותיות, שמייצרות עומס ולחץ, ואף אין להם את הכלים האידיאליים להתמודד עימן. בד בבד, קיימת הטבה באיכות העבודה של הארגון שכן העבודות נעשות על ידי בעלי מקצוע מיומנים ומנוסים, בעלי כלים וכישורים, לעומת עובדים מן המניין שהינם פחות מוכשרים או מנוסים. מעבר לכך, את שירותי מיקור החוץ ניתן להתאים ברמה גבוהה של גמישות לצרכי העסק המשתנים, למשל ירידה או עלייה בפעילות, פרויקט מסוים שעומד על הפרק וכדומה, דבר המגדיל את התגובה הדינאמית והמהירה מחד, וחוסך עלויות מאידך. 

חברת שניר אפיקי ניהול המתמחה מזה 20 שנה בהפעלת מיקור חוץ עבור ארגונים. לקבלת פרטים נוספים ויצירת קשר התקשר 1800-33-00-13.

 

צרו איתנו קשר

RELAX. ENJOY.

תודה על פנייתך!
אנו ניצור עמך קשר בהקדם