גיוס משקיעים והעצמת עסקים

עסקים, משקיעים יזמות ומה שביניהם

  • מאמר מאת רונן דרורי

חברת שניר מתמחה מזה שנים בפיתוח והעצמה של עסקים קיימים, משקיעה בעסקים מתפתחים, מחברת חברות המחפשות משקיעים עם משקיעים פוטנציאליים, ומשקיעים פוטנציאליים עם לקוחות (עסקים) מבטיחים לפני פריצה.

העסק מדשדש, אותם לקוחות, חלק עוזבים והתרחבות אין. האם זה בגלל שאנחנו מוכרים לאותם הלקוחות כל הזמן, האם זה בגלל שאנחנו חוזרים ועושים את מה שאנחנו כבר רגילים לעשות ומתעצלים לצאת מאזור הנוחות שלנו? הרי כאשר הקמנו את העסק, קרענו את ה… סליחה על הביטוי, יום ולילה ללא לאות, עד שנעמדנו על הרגליים. מה חשבנו לנו לרגע שמעכשיו הכל יהיה פשוט וורוד…?

התשובות לכל השאלות הללו אינן פשוטות, או אולי כן. לא מספיק לחלום על התחדשות, על שינוי, על צמיחה, ועל להמציא את עצמנו מחדש. לפעמים צריך סיוע מבחוץ, וכאן אנחנו נכנסים. עם למעלה מ-20 שנה של ניסיון בתחום.

החוכמה הגדולה היא לדעת מתי לבקש סיוע, ואיך גורם חוץ מסוגל בקלות להסתכל על העסק מבחוץ, לבחון אותו לעומק מכל הכיוונים, בעין אובייקטיבית ובוחנת, ולדעת לקחת אותנו למחוזות חדשים:

  • כיוונים שונים או נוספים
  • קהלים חדשים
  • מיקוד והתייעלות
  • מיקוד והשבחת נקודות החוזק
  • התרחבות לאזורים שלא הגענו אליהם עדיין וחיפוש אחרי קהל יעד פוטנציאלי שלא ראינו עד כה
  • שתופי פעולה עם עסקים מקבילים, או משלימים
  • הגדלת מחזור המכירות והגדלת הרווחים

גיוס משקיעים לעסק לפני הקמת העסק, במהלך הקמתו או בעת של בחינת פיתוח עסקי נאות, מביא לדחיפה רצינית לעסקים רבים. משפרים את החוסן הפיננסי של העסק, את הרווח ומשיגים לבעל המניות וגם למשקיע רווח גדול יותר.

לפני שנגייס משקיע או לפני שנשקיע בעסק כלשהו, יש לבצע בחינה מדוקדקת של הכדאיות ולתת את הדעת על מספר גורמים חשובים: יש לעגן את ההסכמות בין הצדדים בצורה מסודרת בהסכם מסודר, אצל עורך דין מנוסה בהקמה ופירוק של שותפויות, או אצל מגשר מנוסה בתחום. יש לבצע בדיקת רקע מסודרת לפני התקשרות עם משקיע פוטנציאלי, וכמובן המשקיע על העסק. יש לבצע בחינה מסודרת האם המשקיע מתאים להשקעה בעסק: אם אנו רוצים בו לשיפור חוסנו של העסק – יש לוודא שיש בידיו את החוסן הפיננסי. אם אנו רוצים להיעזר בו כדי לשפר את הניהול – יש לוודא שהוא מכיר ומנוסה בתחום.

ראוי כמובן בכל שלבי המשא ומתן, לשמור על שקיפות מלאה, ולהימנע ממצג שווא. יחד עם זה חובה לדאוג שמידע לא ידלוף לשום גורם, בייחוד אם אנחנו בשלבי הגישוש הראשונים. כדאי להיעזר בגורם מתווך, עם ניסיון בתחום (כמו לדוגמא חברת שניר אפיקי ניהול בע”מ) ולהעביר מידע מינימאלי בשלבים ראשונים ללא הסגרה של שם העסק או מטרות חיפוש ההשקעה.

כמובן שלפני הכל, חובה לבצע הערכת שווי מסודרת של החברה שבבעלותנו, גם זאת ע”י גורם חיצוני, כדי לדעת איזה סכומים לגייס ואיזה אחוז של העסק לדלל. לפני כן יש להכנין תוכנית עסקית מפורטת, להגדיר במסודר את מה אנו מציעים למכור ומה פוטנציאל הרווח העתידי של העסק. חשיבה יתרה יש להקדיש לשאלה האם אנחנו עדיין רוצים לשלוט בעסק לאחר התהליך.

 

לסיכום

האם החברה זקוקה לשיפורים בחוסן הכספי, או שאנו מחפשים ליעל את הניהול?

האם אנו רוצים לפתח את העסק כפי שהוא או לייצר בו שינויים?

חברת שניר תסייע לכם לענות על כל השאלות, ותלווה אתכם בכל תהליכי ההתפתחות העסקית של ארגונכם.

צרו איתנו קשר

RELAX. ENJOY.

תודה על פנייתך!
אנו ניצור עמך קשר בהקדם