תוכנית עסקית

  • מאמר מאת רונן דרורי

הצלחה עסקית ושגשוג כלכלי הינם יעדים אשר כל בעל עסק חולם עליהם ומייחל להתגשמותם. אולם, בעידן המודרני בו אנו חיים, נפתחים מידי יום בתי עסק רבים והתחרות העסקית אגרסיבית וקשה, בשל כך, בתי עסק רבים מתקשים לשרוד ונסגרים לאחר תקופה קצרה, לעיתים אף לאחר מספר חודשים. בניית תוכנית עסקית עבור כל עסק, בכל שלב של חייו, הינה צעד מפתח בדרך להצלחת העסק ויכולה פעמים רבות להכריע את גורל העסק, ולהביאו לעתיד טוב ובטוח יותר הן מבחינה כלכלית והן מבחינה ארגונית. מנהלי עסקים רבים מכירים את המושג “תוכנית עסקית” אך לא ממש יודעים האם היא הכרחית, האם בלעדיה העסק לא יוכל להתקיים, מדוע יש בה צורך, מי מכין אותה בפועל, כיצד העסק ידע ליישם את המפורט בה, האם יש לעדכנה מעת לעת. במאמר זה ננסה ליתן מענה לסוגיות שונות אודות כתיבת תוכנית עסקית. 

מהי תכנית עסקית? 

תוכנית עסקית הינו מסמך ניהולי מפורט המהווה את בסיס התשתית של כל עסק או מיזם והמספק תמונה כוללת מכל הבחינות של עתידו של העסק – לרבות מהבחינה הכלכלית, השיווקית, התפעולית, הטכנולוגית, האסטרטגית. באמצעות הכנת תוכנית עסקית טובה ומקצועית ניתן לקבל החלטות שונות וחשובות על כיווני הפעולה הנכונים ביותר עבור העסק, לבחון אפשרויות שונות העומדות בפניו, להעריך את הסיכונים השונים בפעילות כזו או אחרת של העסק, להחליט על המטרות ועל היעדים של העסק, וליתן למנהלי העסק כלים רבים ליישומה של התוכנית העסקית בפועל בצורה היעילה ביותר אשר תביא להשגת מימוש מטרותיה של התוכנית אשר הוגדרו בה מראש. בניית תוכנית עסקית הינה הכרחית בכל שלב בחייו של העסק ולאו דווקא בעת הקמת מיזם חדש. מטרתה העיקרית של הכנת תוכנית עסקית היא לנתח באופן מסודר ושיטתי את העסק כולו מכל הבחינות האפשריות, זאת לצורך גיוס הון ושיתוף פעולה, בדיקת כדאיות ותכנון אסטרטגי לעסק. 

מה כוללת התוכנית העסקית? 

תוכנית עסקית ערוכה בדרך כלל במבנה קלאסי אשר כולל את החלקים הבאים – 

תקציר מנהלים – החלק בו יש הסבר מפורט על התוכנית העסקית ומטרותיה ולמעשה הינו ריכוז של כל הנושאים המרכזיים אשר יפורטו בהמשך התוכנית, מעין סקירה כללית – על המוצר או השירות של העסק, על המבנה הארגוני של העסק, קהל היעד של העסק, מטרות העסק, תכנית השיווק, מצבו הפיננסי של העסק נכון להיום והצפוי בעתיד.  

המוצר או השירות של העסק – החלק בו קיים הסבר מפורט אודות המוצר או השירות המוצע של העסק, לרבות מהו הערך המוסף שלו, התכונות הייחודיות בהן הוא מתאפיין, מי הם הלקוחות הפוטנציאלים של העסק. 

מבנה העסק וההנהלה – חלק המפרט את צורת העסק והמבנה הארגוני שלו, לרבות פרטי הקמת העסק, אופן רישומו של העסק, הנכסים אשר בבעלותו.   

סקירת השוק וסביבת תחרות – חלק המפרט את השוק בו פועל העסק, מי הם העסקים הנוספים המייצרים או נותנים שירותים דומים ללקוחות אליהם פונה העסק, מי הם המתחרים של העסק הקיימים היום והפוטנציאלים בעתיד. 

שיווק – חלק המפרט את דרכי השיווק המתוכננות בשוק בו פועל העסק, אשר יש בהם כדי לקדם את הליכי מכירת המוצר או השירות של העסק.  

מכירות – חלק המגדיר לאיזה קהל לקוחות מיועד העסק למכור את המוצר או השירות וכן את צפי היקף המכירות המיועד. 

קהלי יעד – חלק המגדיר מיהו קהל היעד הרלוונטי של העסק.

מקורות מימון – חלק המגדיר אילו דרכי מימון קיימות לעסק ומהם הסכומים הנדרשים לשם מימונו. 

תחזית פיננסית – חלק המגדיר מהו צפי ההכנסות וההוצאות של העסק. 

נכסים ומוניטין – חלק המפרט אילו נכסים כיום עומדים לרשות העסק, כולל המוניטין של העסק. 

דרכי יישום – חלק המפרט את דרכי יישומה של התוכנית העסקית בפועל ע”י העסק עצמו, תוך הגדרת לוחות זמנים. 

מהן סוגי התוכניות העסקיות? 

קיימת תוכנית עסקית פיננסית – תכנית אשר מפרטת את מצבו הפיננסי של העסק או המיזם, את מודל הרווחיות שלו, את מצב השוק אליו הוא פונה וכד’. התוכנית העסקית הפיננסית נועדה ברובה כדי לגייס משקיעים שונים ומקורות מימון, ומטרתה להוכיח את רווחיותו של העסק. 

קיימת גם תוכנית עסקית שיווקית – אשר מפרטת את כל הפעולות השיווקיות הנדרשות לעסק או המיזם, כדי לעמוד ביעדי המכירות אשר הוגדרו מראש בתוכנית העסקית. התוכנית העסקית השיווקית תגדיר את השוק אליו פונה העסק ואת קהל היעד הפוטנציאלי שלו, ותפרט את דרכי השיווק והפרסום הנכונים ביותר עבור העסק. 

למי מתאימה הכנת תוכנית עסקית? 

כל עסק או חברה הכרחי שיסתייעו בייעוץ עסקי לצורך הגדרת היעדים של העסק והתווית התוכניות הדרושות להשגתן והוצאתן לפועל בהצלחה. בניית תוכנית עסקית הכרחית ליזמים המעוניינים להקים עסק חדש מראשיתו, או לעסקים הקיימים זה מכבר החפצים למנף את העסק, לצמוח ולהתפתח ולנהל אותו בצורה האופטימלית להגדלת כמות הלקוחות והרווחים. אם נביט על העסקים המצליחים ביותר במדינת ישראל, נמצא כי לכולם, ללא יוצא מן הכלל, קיים יועץ עסקי המלווה עסקית את החברה בפעילותה השוטפת המכין תכניות עסקיות אשר הינן גמישות ומתעדכנות על ידו מעת לעת לפי צרכי החברה ומצבו המשתנה של השוק. פעמים רבות בעלי העסקים פונים להכנת תוכנית עסקית בשלב בו העסק מדרדר ונמצא לפני סופו, למרות שניתן גם בשלב זה להצילו, הכרחי שחברה תערוך תכנית עסקית כבר בשלב הקמתה ולכל אורך פעילותה העסקית. חשוב לדעת ולהבין את היתרונות הגדולים שיש בהכנת תוכנית עסקית לכל חברה, שכן, כל עסק, גם עסק משגשג ביותר, נזקק לתוכנית עסקית המסייעת למנהלי העסק לדעת היטב במפת הדרכים העסקית, לאן ממשיכים. מומלץ מאוד שיועץ עסקי מנוסה ובקיא בתחום יערוך עבור העסק את התוכנית העסקית, תוך שימוש ביתרונות של מומחיות בתחום, ושל ניסיון על בסיס היכרות מקצועית עם כל הפרמטרים הדרושים לשם הכנת תוכנית עסקית מפורטת ומקצועית. 

מהו הייעוץ העסקי?

ייעוץ עסקי מאפשר למעשה לבעל העסק או החברה לקבל שיקוף אמיתי אודות מצב העסק. ייעוץ עסקי לעסקים הינו ייעוץ לצורך הגדלת כמות הלקוחות ועלייה ברווחיו של העסק, אשר יכול, ואף מומלץ, להינתן  בכל שלב של חיי העסק – אם בשלב ההחלטה על הקמת העסק, אם בשלב בו העסק מתפתח ואף משגשג כלכלית, ובעליו מעוניינים להגדיל את רווחיו ואת לקוחותיו בצורה מתמדת ומרשימה – הרבה מעבר למתחרים, אם בשלב בו העסק מדשדש ומתמודד עם קשיים כלכליים, ואף בשלב בו העסק עומד לפני התמוטטות. יועצים עסקיים יבחנו את מצב העסק הקיים, יגדירו את היעדים אליהם יש לשאוף, ויבנו תוכנית עסקית מקצועית וטובה להשגת היעדים. 

מיהו היועץ העסקי?

יועץ עסקי הינו אדם הנותן שירותי ייעוץ בתחומים שונים – לרבות תכנון, קביעת מדיניות, הכנת תוכניות עסקיות וליווי פעילויות עסקיות. ליועץ העסקי יש את הידע והניסיון בניהול עסקים והינו בעל השכלה בתחומי הניהול והעסקים, הכוללים התמחויות שונות, בין היתר – תחום השיווק, תחום המימון, לוגיסטיקה, מערכות מידע, עסקים משפחתיים, אסטרטגיה, קמעונאות, עסקים קטנים, שיקום והבראת חברות ועסקים ועוד תחומים רבים. 

איך בוחרים מומחה להכנת התוכנית העסקית?

כתיבת תוכנית עסקית ברורה ויעילה הינה משימה מורכבת, יש לעשותה ביסודיות ומקצועיות על ידי יועצים עסקיים המומחים בתחום. כיום ישנו מספר לא מועט של יועצים עסקיים אשר מציעים את שירותיהם לעסקים ולחברות, ויש לקחת בחשבון כי לא כל אחד מהם מתאים לביצוע התפקיד. יש לבדוק היטב את תחום ההתמחות של היועץ העסקי, היינו האם יש ליועץ העסקי אליו פניתם את ההתמחות בתחום הספציפי הנדרש לכם. חשוב לבדוק שהיועץ העסקי מכיר את הזירה העסקית בו פועל העסק, שכן לכל עסק קיימים תחומים משלו ולא כל תוכנית עסקית תתאים לכל עסק. כמו כן, יש לבדוק את ההשכלה האקדמאית של אותו יועץ, ניסיונו, מיהם קהל לקוחותיו, וכן לקבל המלצות מאנשים המקורבים אליכם אשר השתמשו בשירותיו של היועץ העסקי אשר הכין עבורם תוכניות עסקיות והיו מרוצים מתוצאותיהם. מומלץ לפנות ליועץ עסקי אשר הקים בעצמו חברה, לאחר שהתנסה כ”עצמאי בשטח” כשניהל חברה משל עצמו, וחש על בשרו את הדינמיקה של העסק על כל המשתמע מכך. 

יועץ עסקי מומלץ, בעל ניסיון וידע רב ומקיף בתחום, ידע להכיר מקרוב את אופן פעילות החברה, ולבנות תוכנית עסקית מובנית אשר תתאים לכלל צרכי החברה, הן הקיימים כיום והן העתידיים, ולגבש אסטרטגיות עסקיות לפעילות החברה. 

חברת שניר אפיקי ניהול בע”מ 

חברת שניר הנה חברה ליעוץ עסקי, יעוץ שיווקי ויעוץ ארגוני, בעלת ניסיון רב במתן שירותי ייעוץ עסקי לחברות שונות והכנת תוכניות עסקיות באופן מקצועי ונרחב, המסייעת לחברות ולארגונים רבים ושונים, בכל תחום שהוא, לשפר את הפעילות העסקית שלהם, להביא להצלחה, לצמיחה וכפועל יוצא מכך, להגדלת הרווחים. החברה מסייעת לחברות ולעסקים שונים למנף את הפעילות העסקית שלהם, ואף להצילם מפני קריסה, ע”י הכנת תוכנית עסקית מקצועית ויסודית. בניית תוכנית עסקית לעסקים ולחברות הנה הכרחית לכל ארגון העוסק בכל תחום שהוא, זאת לפני שאומרים נואש, שכן יש בתוכניות עסקיות נכונות ומקצועיות כדי להציל עסקים מפני משברים עסקיים, וכישלון – כשפעמים רבות קריסת העסק נובעת מכשלים בתכנון האסטרטגיה העסקית, או מפעילות עסקית ללא כל אסטרטגיה. 

במקרים בהם העסק מדשדש, לקוחות עוזבים ואין כל התרחבות, נשאלות שאלות רבות שפעמים רבות התשובות עליהן קשורות במישרין בכשלים בתחום העסקי, אלו המקרים בהם ארגונים זקוקים לסיוע חיצוני אשר יש ביכולתו להתבונן על הארגון שלא מבפנים, באמצעות יועץ עסקי מומלץ וטוב, לבחון את העסק לעומק מכל הכיוונים בעין אובייקטיבית ומקצועית, להכין תוכנית עסקית מקצועית ויסודית אשר תשמש את העסק ותוביל אותו למחוזות חדשים, טובים הרבה יותר אשר יביאו בהכרח לרווחיות העסק. 

חברת שניר שמה דגש על איתור מהיר של בעיות בהתנהלותה העסקית של החברה, ובעזרת הידע והניסיון הרב שרכשה במהלך שנים רבות בעיסוקה בתחום זה, עם לקוחות גדולים ורבים, יודעת היטב לפעול ביעילות המרבית כדי לקדם את כל הפעילות העסקית ולהביא לתועלת המקסימלית של העסק, לזהות את הכשלים העסקיים בכל ארגון וארגון, לטפל בהם בצורה מקצועית ומדויקת ולשפר בכך את רווחיותו ע”י גידול במכירות, מזעור ההוצאות והתייעלות תפעולית וניהולית. 

למנהלי חברת שניר הצלחות מוכחות לאורך 20 שנות פעילות בתחום שירותי ייעוץ עסקי ושיווקי לחברות ולעסקים בגדלים שונים ובמגוון רחב של צרכים, לרבות בפיתוח ויישום מודלים של ייעוץ ופיתוח עסקי ושיווקי אשר הוטמעו בהצלחה בתחומי פעילות שונים של ארגונים רבים, גדולים, ציבוריים ופרטיים מהמובילים בישראל. 

לקבלת פרטים נוספים ויצירת קשר התקשרו למס’ 1800-33-00-13 או לחצו כאן>>

צרו איתנו קשר

RELAX. ENJOY.

תודה על פנייתך!
אנו ניצור עמך קשר בהקדם